Shindo Muso Ryu Jodo dönemin en iyi kılıç ustalarından Katori Shinto Ryu ustası Muso Gonnosuke Katsukichi tarafından yaklaşık 400 yıl önce oluşturulmuştur. Katori Shinto Ryu okulunun yedinci büyük ustası olmuş ve Kashima Shin Ryu okulunun gizli tekniklerini anlamıştır. Jodo’yu geliştirmesinin nedeni aslında Miyamoto Musashi tarafından duelloda mağlup edilmesidir.

Muso Gonnosuke (aslında Hirano Kempei) kenjutsu (kılıç sanatı), Sojutsu (mızrak sanatı) ve Naginatajutsu (baltalı kargı) en önemli tekniklerini Japon beyaz meşeden yapılan sopada birleştirir. Bu silah 128cm uzunluğunda ve 2,4 cm çapındadır. Bu okulun strateji ve tekniklerini öğrenmek çok zor olduğu için ilk olarak gizli bir şekilde kurucu aileler tarafından korunmuştur.

Jodo çalışmalarının bir çok avantajı vardır. Bu nedenle 25. büyük hoca Takaji Shimizu sensei yönlendirmeleri ile 1968 yılında tüm dünyada eğitime açma kararı verilmişti. Orjinal sistemde 64 Kata (formlar) ve 12 Kihon (temel teknikler) bulunurdu. Bunlardan 12 temsili kata ve 12 temel teknik alınarak Tandoku Dosa (bireysel formlar) ve Sotai Dosa (çiftli formlar) oluşturuldu, bunlar tüm çalışmaların temelini oluşturmaktadır.


Kaynak: Avrupa Kendo Federasyonu Web Sitesi